Staff Directory

Administrative Team

Principal

Mrs. Laena Lee

[email protected]


Assistant Principal of Math

Ms. Jessica Stabler

[email protected]


MSL, Operations

Ms. Knicole Cole

[email protected]


ASL, Attendance, Enrollment

Ms. Tiffaney Holman

[email protected]


Restorative Justice Specialist/ISS Coordinator

Ms. Anita.Ellis

[email protected]


Behavioral Technician            

Ms. Tiffany Day

[email protected]


Teaching Team

Montessori

Mrs. LaQuita Steele

[email protected]


Montessori

Ms. Terry Wood

[email protected]


PK4

Mrs. Shannon Wright

[email protected]


Elementary Montessori

Ms. Samantha Ade

[email protected]


PK3

Mrs. Marquita Broady

[email protected]


PK4

Ms. Janique Stevenson

[email protected]


PK3

Ms. Synthia Stroman

[email protected]


Kindergarten

Ms. Erin Sims

[email protected]


Kindergarten

Mr. Nathaniel  Moore

[email protected]


First Grade

Ms.Widline Senecharles

[email protected]


First Grade

Ms. Brittney Woodard

[email protected]


Second Grade

Mr. Gary Williams

[email protected]


Second Grade

Ms. Cheryl Alexander

[email protected]


Third Grade

Mrs. Kasi Martin

[email protected]


Third Grade

Mr. Nathaniel Moore

[email protected]


Fourth Grade

Mrs.Elizabeth Nguyen

[email protected]


Fourth Grade

Ms. Kimberly Gaesser

[email protected]


Fifth Grade

Ms. Donna Gillum

[email protected]


Fifth Grade

Ms.Camisha Davis

[email protected]


Art

Mr. Brian Wood

[email protected]


Health and PE

Ms. Christa Burgess

[email protected]


Music

Ms. Cheryl Bennett

[email protected]


Librarian

Ms. Lisa Stephens

[email protected]


Resource Team

Reading Interventionist

Ms. Natasha Surles

[email protected]


ELA Resource

Ms. Sandra Haynes

[email protected]


Transitional SPED

Mr.Kyle Wheeler

[email protected]


Transitional SPED

Mrs. Loretta Miles

[email protected]


Transitional SPED

Ms. Aaliah Francis

[email protected]


SLS (SPED)            

Layla White

 [email protected]


Transitional SPED

Ms. Ellen DeAngelo

[email protected]


Computer Lab Coordinator

Ms. Andrea Lamb

[email protected]


School Psychologist

Dr. Chandra Brown

[email protected]


Social Worker

Ms. Emily Robbins

[email protected]


English Language Specialist

Mr. Hector Rubio

[email protected]


 ECE Leap Specialist

 Ms. Monique Copeland


[email protected]

 

 Family Support Specialist

Ms. Lisa Goode

[email protected]

 

 Speech Pathologist

 

 

 

 Occupational Therapist

 

 

 

SPED Paraprofessional 

 Ms.Tiffany Day

 [email protected]

 

 Paraprofessional

Ms. Aysha Powell

 [email protected]

 

 Paraprofessional

Ms. Nichelle Butler

 [email protected]

 

  Paraprofessional

 Ms. Janique Stevenson

 [email protected]

 

  Paraprofessional

Ms. Marlo Craft 

 [email protected]

 

  Paraprofessional

Ms. Ashanti Simmons 

 [email protected]

 

 Paraprofessional   Ms. Treyonna Matthews  [email protected]  

 Forman

 Mr. Jeffrey Oliver

[email protected]

 

 Custodian

 Mr. Cetric Lyons

 [email protected]

 

 Custodian

 Mr. Michael Calloway

 [email protected]